Çin zülmündan kaçan Doğu Türkistnalı Muhacirlar için

Bugün özellikle İstanbul’da, 5 yıl öncesinden başlayarak 2 yıl öncesine kadar Türkiye’ye Ata yurdumuz Doğu Türkistan’dan, Kızıl Çin’in baskı ve zulüm politikalarından kaçarak, okumak için ya da ailesiyle birlikte Türkiye’de yaşamak için hicret eden 20 binin üzerinde Müslüman Uygur Türkü kardeşimiz hayat mücadelesi vermektedir.

Bunların içerisinde hali vakti yerinde kardeşlerimiz olduğu gibi, orta gelir düzeyinde kardeşlerimiz de bulunmaktadır.

Ancak oldukça büyük bir kesimi günübirlik işlerde çalışarak hayatını idame ettirmeye çalışan dar gelirli insanlardır. Bugüne kadar İstanbul’da yaşayan bu fukara ve mazlum Doğu Türkistanlılar içerisinden elhamdülillah yüz kızartıcı suçlar işlemiş kimseler çıkmamıştır. Hepsi çalışarak ayakta durmaya gayret göstermektedirler.

Ne yazık ki, Coronavirüsü(Çin Virüsü)nsebebiyle günübirlik işlerde çalışarak nafakasını temin etmeye çalışan bu insanlar, son 1 aylık dönemde oldukça zor durumda kalmışlardır.

İşte bütün bu sebeplerle Doğu Türkistan davasına önderlik yapmaya çalışan bir takım vakıf ve dernekler, Türkiye Kızılay’ından esinlenerek, Doğu Türkistan’ın Gök Bayrağına işaretle MAVİ HİLAL (MAVİ AY) isimli bir yardımlaşma müessesesi kurmuşlar, fakir ve yoksul kesimlere yönelik yardım faaliyetlerine başlamışlardır.

MAVİ AY’ın bu çalışmalar çerçevesindeki en önemli kırmızı çizgisi; fitre ve zekât olarak yapılan bağışlar ile onun dışında sadece fakir ailelere yahut kişilere yapılması şartıyla derneğe yapılacak bağışlardan hiçbir şekilde idari faaliyetler veya organizasyon için kesinti yapılmaması hususudur.

Bu sebeple kurumsal harcamaların, sadece ve sadece derneğimizin kurucularından veya üyelerinden yahut da gönüllülerimizden temin edilmesini zorunlu bir tercih olarak benimsiyoruz.

Yani fitrelerinizin, zekâtlarınızın ve şartlı bağışlarınızın sadece ve sadece bu amaçlar doğrultusunda harcanacağını taahhüt ve beyan ediyoruz.

Bu açıklamalar çerçevesinde; idrak etmekte olduğumuz şu mübarek Ramazan günlerinde ve Bayramda dağıtılmak üzere, MAVİ HİLAL(MAVİ AY) İnsani Yardım Derneği’nin aşağıda verdiğimiz resmi banka hesaplarına; fitre ve zekâtlarınız ile zor durumdaki muhacir kardeşlerimize iletilmek üzere yapacağınız bağışları, gönül rahatlığı ile yatırabileceğinizi duyuruyoruz.

Allah(c.c) yardımlarınızı kabul etsin.
Doğu Türkistan’lı yüzlerce Yetim var…
Bu Ramazan ayında hatırlayacak mıyız?
Doğu Türkistan’a gidemeyiz ki, diye üzülmeyin…
İstanbul’un göbeğinde, Çapa’da/Zeytinburnun’da/Sefaköy’de de Türkistan’lı yetimler var.

BANKA HESABIMIZ

Banka: Kuveyttürk

Banka Hesap Sahibi: Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği

Müşteri No: 9605320

IBAN TL: TR 2000 2050 0009 6053 5200 0002
IBAN USD: TR 6300 2050 0009 6053 5200 0101

İletişim: 0535 599 63 93

Website: mavihilal.org

Mail: mavihilalm@gmail.com

Adres: Kemalpaşa Mah. Bağlar Cad. Çağrı Sok. No:6
Küçükçekmece/İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz